home Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

Valdovės gambitas

Informacija atnaujinta 2022-05-02 10:17

Autorius: Walter Tevis

Valdovės gambitas (Originalus pavadinimas: The Queen's Gambit; vertėjas: Nijolė Regina Chijenienė): romanas / Walter Tevis. – Vilnius : „Baltų lankų“ leidyba, [2022]. – 377, [1] p.. – ISBN 978-609-479-565-7. – UDK 821.111(73)-31

Saugojimo vieta: Skaitytojų aptarnavimo skyrius; Ylakių filialas; Vižančių filialas; Šačių filialas; Lenkimų filialas; Barstyčių filialas.

Automobilio avarijoje žuvus motinai, vos aštuonerių sulaukusi Betė Harmon išsiunčiama į našlaičių globos namus. Ji atranda du būdus bent mintimis pabėgti iš slegiančios aplinkos: tai žaidimas šachmatais ir žalios pailgos piliulės, kasdien dalijamos vaikams, kad liktų ramūs. Netrukus tampa akivaizdu, kad Betė turi stulbinamą šachmatininkės talentą. Išskirtinai vyrų dominuojamame žaidime paauglė ima po truputį skintis kelią į svarbiausias Amerikos šachmatų varžybas ir susikuria naują gyvenimą. Bet, kad ir kaip gerai sektųsi varžybose, potraukį tamsai – savidestrukcijai ir priklausomybei nuo raminamųjų ir alkoholio – suvaldyti sunku. Kiekviena šachmatų partija Betei tampa kova ne tik dėl pergalės, bet ir dėl išlikimo.
Tituluojamas naujai atrasta klasika, vertinamas už savitą stilių, romanas „Valdovės gambitas“ – tai daugiabriaunė likimo nuskriaustos nuo priklausomybių kenčiančios ir sykiu genialiu talentu apdovanotos moters brandos istorija konservatyvioje, stereotipų ir lyčių nelygybės kaustomoje XX a. antros pusės Amerikos visuomenėje.