home Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

Nematomos moterys: duomenų spragų nulemta nelygybė šiandienos pasaulyje

Informacija atnaujinta 2022-05-02 10:06

Autorius: Caroline Criado Perez

Nematomos moterys : duomenų spragų nulemta nelygybė šiandienos pasaulyje (originalus pavadinimas: Invisible women Exposing data bias in a world designed for men; vertėjas: Daiva Repečkaitė)/ Caroline Criado Perez. – Vilnius : „Baltų lankų“ leidyba, [2022]. – 490, [1] p.. – ISBN 978-609-479-561-9. – UDK 316.346.2-055.2

Saugojimo vieta: Skaitytojų aptarnavimo skyrius.

„Ne visada lengvai įtikinsi žmogų, kad yra poreikis, jei jis tokio poreikio neturi."
Įsivaizduokite: jūsų išmanusis telefonas netelpa į kelnių kišenę; eilė prie tualetų kaskart driekiasi per visą teatro fojė ir jums tenka laukti, atrodytų, amžinybę; daktaras išrašo jūsų kūnui netinkamą vaistų dozę, nes taip nurodyta standartiniame vartojimo lapelyje, o automobilyje gerokai arčiau pritraukiate sėdynę, kad pasiektumėte pedalus. Jei bent pora dalykų skamba pažįstamai, tikėtina, jog jūs... moteris.
Viso to priežastis – duomenys, tiksliau – duomenų spragos. Ne paslaptis, kad duomenys mūsų pasaulyje griežia pirmuoju smuiku: ekonomikos, politikos, medicinos, išsilavinimo ir daugelio kitų sričių sprendimai paprastai priimami remiantis atliktais tyrimais ir skaičiavimais. Tačiau kai pagal nutylėjimą tyrimų etalonu pasirenkamas vyras, mažiausiai pusės pasaulio gyventojų poreikiai ir įpročiai lieka neatliepti ir nepastebėti. Taip mūsų aplinkoje, dažnai apie tai net nesusimąstant, įsišaknija šališkumas ir atveriamas kelias nelygybei. O ji komplikuoja gyvenimą visų lyčių žmonėms.
Rašytoja ir aktyvistė Caroline Criado Perez, remdamasi moksline literatūra ir naujausiais tyrimais iš įvairių šalių, atskleidžia, kaip su lytimi susijusių duomenų spragos veikia ne tik visą pasaulį, bet ir kiekvieno iš mūsų, vyro ar moters, kasdienius veiksmus, pasirinkimus, net gyvenimo būdą, ir svarsto, kaip, užpildžius duomenų spragas, pasaulis galėtų tapti visoms ir visiems išties patogus.