home Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

Dviese. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tubelienė

Informacija atnaujinta 2023-12-13 14:08

Autorius: Ingrida Jakubavičienė.

Dviese : Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė : [modernybės vėjai ir lietuvių inteligentija] / Ingrida Jakubavičienė. – Vilnius : Alma littera, 2023. – 463, [1] p. : iliustr., portr.. – ISBN 978-609-01-5626-1. – UDK 94(474.5)"1918/1940"(092).
Saugojimo vieta: Skaitytojų aptarnavimo skyrius, Mosėdžio filialas, Ylakių filialas.
Knyga „Dviese: Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė. Modernybės vėjai ir lietuvių inteligentija“ – dar vienas autorės prisilietimas prie ypatingų seserų ir jų laikmečio. Tai nėra monografijos „Seserys Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ antras leidimas, o visiškai nauja istorija.
Vakarų Europą apgaubusi modernybės dvasia darė įtaką seserų ir kitų knygoje minimų moterų pasirinkimams:
• Siekti aukštojo mokslo ar pasitenkinti gimnazijos diplomu?
• Tekėti už turtingo bajoro ar ranką ir širdį atiduoti išsilavinusiam, bet neturtingam inteligentui?
• Įsitraukti į visuomeninę veiklą ar pirmiausia rūpintis šeimos reikalais?
• Dalyvauti didžiajame politiniame žaidime ar nekišti nosies į vyrų okupuotą sritį?
Šios ir daugelis kitų modernėjimo apraiškų nesunkiai įžiūrimos seserų pasirenkamuose sprendimuose kuriant santuoką, buitį, santykius su vaikais ir artimaisiais, taip pat aktyviai veikiant tapus Lietuvos politinio elito dalimi. Ar lengva priimti naujoves ir būti moderniam? O gal saugiau neišlįsti iš tradicinio gyvenimo rėmų ir tiesiog ištirpti pilkoje minioje? Knygos pavadinimas „Dviese“ simbolizuoja ne tik dvi seseris, bet ir kiekvieno skaitytojo santykį su modernybe. Ši knyga lyg testas parodys, ko jumyse daugiau – modernisto ar tradicionalisto.
Knyga „Dviese. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ – tai seserų gyvenimo kelias, kuriuo jos ėjo sekdamos modernybės diktuojamus ženklus, nebuvo lengvas, kasdien teko rinktis tarp to, kas įprasta, tradiciška, ir to, kas gąsdino kaip nauja ir nežinoma patirtis. Tapusios modernybės veikiamos visuomenės dalimi jos ieškojo savo gyvenimo stiliaus ir pačios, sąmoningai to nesiekdamos, sukūrė apie save legendą.