home Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

Žinomiausias Lietuvos slemeris Skuodo bibliotekoje

Informacija atnaujinta 2023-09-22 12:16

Rugsėjo 21 d. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje poetai, literatai esami ir būsimi slemeriai buvo pakviesti į dirbtuves su vienu žinomiausių Lietuvoje slemerių Mariumi Povilu Eliju Martynenko. Jis laikomas geriausiu slemo (performatyviosios literatūros) atlikėju Lietuvoje - 2016 m. Europoje už tai pelnė bronzos apdovanojimą. 

Tai Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos projekto „Būti (su) Jonausku“, skirto Stasio Jonausko 75-osioms gimimo metinėms paminėti, renginys. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba https://www.ltkt.lt/  

Pirmiausia Elijas papasakojo savo gyvenimo istoriją, kuri  išties neįtikėtina. Dabar jis aktorius, savo knygomis įkvepiantis rašytojas, laimingas tėvas. Tačiau jo gyvenimas iki tol buvo labai nelengvas. Per savo gyvenimo metus aktorius ir atlikėjas 13 kartų susidūrė su mirtimi – dėl cukrinio diabeto paniro į komą, metus praleido vienuolyne, kartą sugalvojęs pasigaminti fejerverkų, sudegino šeimos namus, įvardijo savo santykį su tėvu, kuris jo neaugino ir buvo kalėjime. 

Sunkiais savo išgyvenimais jis dalinosi viešai, todėl ir susirikusieji į slemo dirbtuves buvo raginami tyrinėti savo mintis, emocijas ir patirtis, nes tai padeda išgryninti paveikius pasakojimus ir įtraukiantį jų išpildymo būdą. Atlikėjas perskaitė keletą slemui priskiriamų eilėraščių. 

Literatai diskutavo, klausinėjo lektoriaus slemo technikos atlikimo paslapčių ir kūrybinių niuansų. 

Elijas pristatė slemo turnyrų taisykles – tik sava kūryba, negalima naudoti papildomų priemonių – muzikos, dekoracijų, kostiumų ir pan., o pasirodymo trukmė turi būti iki 3 minučių. Tekstui netaikomi jokie stiliaus, žanro, kalbos ar temų apribojimai. Slemo poezija nėra skirta knygoms, jos esmė — būti pasakojamai vieną kartą, dažniausiai — baruose ir klubuose, nesiekiant išliekamosios vertės. Tai nėra minusas — tai slemo žavesys.