Pradžia Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

Mezgimo viešumoje diena Skuodo parke

Informacija atnaujinta 2022-06-14 18:24

Birželio 11-ąją, šeštadienį, Skuodo miesto parke įvyko daug dėmesio sulaukęs neformalus renginys – pirmąkart paminėta pasaulinė mezgimo viešumoje diena. Tikimąsi, kad šios dienos minėjimas Skuode prigis ir taps tradiciniu renginiu, kaip ir kitose šalyse, švenčiamu kasmet antrąjį birželio šeštadienį. Pasaulinę mezgimo viešumoje dieną mezgantys ar norintys išmokti megzti skatinami ateiti su rankdarbiais į viešas erdves: mokyklas, kiemus, parkus, kavines. Taip siekiama paskatinti žmones daugiau bendrauti gyvai ir leisti laiką prasmingai. Įvairiose šalyse šią dieną vyksta per 10 tūkst. renginių. Lietuvoje šis renginys parkuose, botanikos soduose organizuojamas nuo 2014 m.

Mokslininkai teigia, kad mezgimas gerina smulkiąją motoriką, suteikia pusiausvyros ir kontrolės jausmą, atitolina senatvinį užmaršumą, padeda geriau suprasti matematiką, geometriją ir net kodavimą, o taip pat gelbsti kenčiantiems chronišką skausmą. Be to, mezginiai gali tapti puikia dovana. Įvertinusi šiuos aspektus, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka rengdama projektą ,,Palangos Juzė: pažink, išmok, kurk“ kėlė idėją, kad ir Skuodo krašto nagingieji mezgėjai galėtų sueiti krūvon ir pasibūti, pabendrauti, pasidalinti patirtimi, savo atradimais. Kadangi projektas gavo finansavimą – dalinai jis finansuojamas Lietuvos Kultūros tarybos (prisideda savivaldybė, pati biblioteka, rėmėjai), tad sumanymai virsta tikrove.

Nuo ankstyvo ryto renginiui ruošėsi organizatoriai, atvyko Užluobės kaimo bendruomenės atstovai, kurie įrengė lauko kavinukę. Atvykę dalyviai ir svečiai galėjo pasivaišinti arbata, kava ir paskanauti naminiais kepiniais, nusipirkti šviežutėlio varškės sūrio. Visi galėjo pakalbinti ratu susėdusius mezgėjus (tarp gausaus moterų ir merginų būrio, žaislus mezgė ir vienas vaikinas), žinoma, visi galėjo pasigėrėti jų darbais. Parodoje-pardavime jų buvo daug ir įvairių: nuo vaikiškų tapukų, įvairiausių raštų ir spalvų kojinių, pirštinių, kepurių, galvajuosčių....iki skaisčių, suknelių, staltiesių. Itin daug darbelių atsinešė V. Timbarienė su savo mama. Gausiausias mezgėjų būrys, atvykęs iš Lenkimų ne tik džiugino savo darbeliais, bet ir susirinkusiuosius vaišino sūriu. Sulaukta mezgėjų iš Gėsalų, Mosėdžio, Vižančių, Pašilės, Didžiųjų ir Mažųjų Rūšupių, Skuodo miesto... Akį traukė R. Malūkaitės lininės staltiesės, suknelės, A. Anužienės nerti papuošalai iš karoliukų.

Oficialiai renginys pradėtas 14 val. Susirinkusius dalyvius daina ir žodžiais sveikino Palangos Juzė (Vėskonta Jūzapa nu Palunguos vaidmenį atliko V. Minelga). Su projekto idėja, tikslais ir veiklomis supažindino jo vadovė S. Puškorienė. Sveikinimo žodį tarė  Skuodo savivaldybės mero pavaduotoja D. Budrienė ir Seimo narių A. Vinkaus bei V. Ąžuolo patarėja L. Staniuvienė. Ir ne tik kalbėjo, bet abi įsijungė ir į mezgančiųjų būrį. Susirinkusių gausa ir mezginių įvairove pasidžiaugė šio renginio viena iš rėmėjų, internetinės parduotuvės ,,Siūlų mazgas“ įkūrėja ir MB Stiksė vadovė J. Atminė, pasakojusi, kad nekilo abejonės dėl paramos, tik jei būtų žinojusi, jog dalyvių bus tiek daug, būtų nepagailėjusi ir didesnės paramos siūlais ir virbalais.

Renginyje koncertavo Skuodo kultūros centro folklorinis ansamblis ,,Vereta“, kurių  dainos ir pasakojimai labai tiko šio renginio kontekste ir bendroje atmosferoje. Vyko akcija ,,Padovanok pagalvėlę bibliotekos Vaikų skyriui“. O Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkės kvietė vaikus į edukacines dirbtuvėles – iš antrinių žaliavų buvo kuriamas megztinio formos koliažas. „Megztinis“ buvo gaminamas iš pakavimo dėžių kartono, senų žurnalų, pakavimo granulių ir siūlų. Koliažą  vaikai išmargino įvairiaspalviais apskritimų raštais. Mažieji renginio dalyviai varžėsi siūlų sukimo rungtyje, aktyviai atsakinėjo į viktorinos klausimus.

Ne vienas besiskirstantis pritarė vicemerės minčiai, kad mūsuose dar trūksta bendravimo poreikio, nemokame piknikauti – baigėsi renginio oficialioji programa ir skirtomės, o buvo sukurta tokia puiki atmosfera neformaliam bendravimui. Viliamės, kad mezgimo viešumoje dienos sambūris taps  gražia tradicija.

 

Ramutė Šličiuvienė

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Didžiųjų Rūšupių filialo bibliotekininkė