home Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

#Fainiausiapasaulymočiutė knygos pristatymas Skuode

Informacija atnaujinta 2024-04-18 15:00

#Fainiausiapasaulymočiutė knygos pristatymas Skuode  

Balandžio 10 d.  Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje vyko  renginių, radijo ir televizijos laidų vedėjos, diskusijų moderatorės Živilės Kropaitės-Basiulės knygos „#fainiausiapasaulymočiutė: anūkė klausia apie karus ir sąžinę“ pristatymas, kurį profesionaliai vedė LRT žurnalistės Ž. Kropaitė-Basiulė ir Aistė Plaipaitė, kuri atliko savo sukurtas dainas, kartu su Živile dainavo ukrainiečių, partizanų dainas.  

Taip pat išgirdome ir skuodiškio Vaido Minelgos ir Skuode gyvenančios ukrainietės Marijos Gniutovos dueto atliekamas dainas. 

Vakaro pradžioje žurnalistė Aistė Plaipaitė suintrigavo visus  prisiminusi savo senelio Prano Plaipos istoriją, kuris kilęs iš Skuodo rajono  Barstyčių kaimo.  P. Plaipa buvo nuteistas už antitarybinių atsišaukimų rašymą, jų platinimą ir išvežtas kalėti į Intą. Senelio atmintis taip pat gyva, nes Aistė užrašė prisiminimus. 

Daug dėmesio ir teigiamų atsiliepimų sulaukusioje knygoje   Živilė Kropaitė-Basiulė savo Močiutės, partizanų ryšininkės, politinės kalinės ir tremtinės Onos Butrimaitės-Laurinienės istoriją pasakoja iš nepriklausomoje Lietuvoje išaugusio žmogaus perspektyvos. 

Šioje knygoje susipina praeitis ir dabartis, skaudžių, sudėtingų praeities prisiminimų atsvara tampa močiutės ir anūkės aukštaitiški, humorą bei išmintį demonstruojantys pokalbiai.  

Živilė paminėjo, kad įvairius kasdienius savo pokalbius telefonu su močiute paskelbia ir socialiniame tinkle Facebook, pažymėdama juos grotažyme „#fainiausiapasaulymočiutė“. Dažniausiai jos pastebėjimai apie gyvenimą šmaikštūs ir pralinksminantys, nors praeities išgyvenimai – siaubingi: trijų brolių partizanų žūtys, tardymai, lageris, tremtis, netektys. Sunku suvokti, kaip žmogui užtenka jėgų viską pakelti; maža to, pagiežos tiems, kurie jaunystėje ją kankino, Močiutė turi mažai. Jos nepalaužiamas tikėjimas, meilė savo šaliai ir jos laisvei, kantrybė stulbina ir teikia vilties, kad net vėlyva senatvė gali būti ori ir laiminga. Rašydama knygą skaitė Močiutės prisiminimus, vaikystėje dažnai girdėtas istorijas ir džiaugėsi kad spėjo  laiku: gali tikslintis, ginčytis, vėl ir vėl klausti “, – sakė knygos autorė Živilė Kropaitė-Basiulė. 

Pristatymo metu buvo parodytos įvairios nuotraukos bei jautrus ir labai šiltas vaizdo įrašas, kuriame močiutė motinos dienos proga sveikina visas Ukrainos mamas ir dainuoja iš lagerio prisimenamą sveikinimą. Palaikydama ukrainiečių tautą, močiutė įrašo pabaigoje ištaria – „Slava Ukraini, heroyam slava!“. 

Susitikimo pabaigoje bibliotekos lankytojai turėjo galimybę įsigyti knygą ir žinoma, gauti autografą.