mobili versija | standartinė versija
main-image

Šį kartą – ne tik skuodiškiai

Vasario 5 d. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos skaitykloje jau ketvirtą kartą rašytas žemaičių kalbos diktantas. Šiemet jį rašyti turėjo galimybę ne tik ten susirinkusieji, bet ir kitų rajonų gyventojai: vyko tiesioginė diktanto transliacija internete.


Idėja šiuolaikinių informacinių technologijų pagalba suteikti galimybę prisidėti prie rašančiųjų diktantą Skuode ir kitiems kilo dėl to, kad šiemet tokį norą pareiškė gargždiškiai. (Jie transliacijos vakarą buvo susirinkę Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje.) Tad, jeigu jau tokią galimybę nuspręsta suteikti jiems, kodėl nesuteikus ir kitiems norintiems?!.
Tad šįsyk diktantą rašė ir Aleksandravo bei Kulių gyventojai Plungės rajone, ir Gargždų, Dovilų, Dituvos, Ketvergių, Venckų – Klaipėdos, Salantų – Kretingos bei Klaipėdos miesto. Iš viso per valandą nuo tiesioginės transliacijos pabaigos sulaukta 20-ies darbų. Tiesa, kitą dieną dar vienas atsiųstas iš JAV... Tačiau, kadangi ne tik pavėluota, bet ir nepaisyta kitų reikalavimų (prašyta atsiųsti nuskenuotą arba nufotografuotą ranka rašytą tekstą, o ne surinkti jį elektroninio pašto dėžutėje kaip laišką), jis vertinamas nebus.
Na, o Skuode šįsyk diktantą rašė 16 žemaičių, iš kurių dauguma tai darė nebe pirmą kartą: kai kurie – net ketvirtą. Ir didžioji dalis rašiusiųjų, kaip ir praėjusiais Žemaitijos metais, – Skuodo literatų klubo „Nojus“ nariai. Juk jie ne tik tarmiškai kuria, bet ir prizus žemaitiškos kūrybos konkursuose pelno. Tad ko savo įgūdžių rašyti gimtąja kalba neparodyti?!. Šiemet to atėjo Joana Pajauskienė, kuriai net porą kartų yra nusišypsojusi laimė patekti tarp geriausiai parašiusiųjų, Bronė Diekontienė, Adelė Mosteikienė, Staselė Jurgilevičienė, Aldona Mončienė, Adelė Semenavičienė, Danutė Lekniuvienė, Adelė Zubienė, Genutė Kaunienė, Danguolė Pauliuvienė bei Birutė Sruogienė.
Kaip ir kasmet, 10-ies sakinių tekstas diktantui sukurtas specialiai. Tą pareigą kasmet atlieka šių eilučių autorė, kuri tekstą ir padiktuoja bei ištaiso rašiusiųjų darbus. Kadangi šiemet sukaks jau 10 metų, kai žemaičių kalba įtraukta į tarptautinį kalbų registrą ISO, su tuo susijęs ir diktanto tekstas. Tiksliau, jis – apie unikalią žemaičių kalbą. Atsižvelgiant į tuos, kurie, žiūrėdami tiesioginę transliaciją, diktantą rašė pirmą kartą, teksto šiemet būta išskirtinai lengvo – ankstesniais metais skuodiškiai rašė nepalyginamai sunkesnius.
Geriausiai parašiusieji diktantą, kaip visada, bus paskelbti bei apdovanoti vasario 21-ąją per Tarptautinei gimtosios kalbos dienai skirtą renginį, kuris tradiciškai vyks Skuodo meno mokykloje. Šio renginio organizatorė – Skuodo žemaičių draugija. Ji Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešajai bibliotekai kasmet padeda organizuoti ir diktanto rašymą.
Teisingas diktanto tekstas kovo 17-ąją bus išspausdintas su šešių rajonų laikraščiais (Klaipėdos rajono – „Banga“, Kretingos rajono – „Pajūrio naujienomis“, Plungės rajono ir Rietavo savivaldybės – „Plunge“, Telšių rajono – „Telšių žiniomis“, Mažeikių rajono – „Santarve“, Skuodo rajono – „Mūsų žodžiu“) išeinančiame savaitraštyje „Vakarų Lietuva“, puslapyje „Būkem žemaitē“.


Dalia ZABITIENĖ
Nuotraukos Giedriaus LEKSTUČIO

Nuotraukų galerija