mobili versija | standartinė versija
main-image

Tarp skaičių ir raidžių

Aldona Anužienė – Skuodo literatų klube „Nojus“ toli gražu ne pirmoji ir ne vienintelė, kuriai gyvenime daugiau reikalų teko turėti su skaičiais nei su literatūra.

Kol anuometiniame Vilniaus pedagoginiame institute bandė siekti pedagoginio išsilavinimo, mokykloje dėstė matematiką. Vėliau, įgijusi buhalterės bei ekonomistės specialybes, dirbo finansininke kolūkyje, kepykloje... Ir yra viena iš nedaugelio galinčių pasigirti, jog tuometinę Žemės ūkio akademiją baigė per 3-ejus metus, kiekvienais įveikdama net po du kursus... Bei, kaip neakivaizdininkams labai retai pavyksta, raudonu diplomu.
Nors, anot taikliojo Juozo Baltušio, jei širdį traukia, kojomis neatsispirsi. Tad, nors, negalėdama apsispręsti, ką pasirinkti – literatūrą ar matematiką, ji vis dėlto savo gyvenimą susiejo su pastarąja, sako, kiek tik save prisimena, turėjusi palinkimą prie knygų – daug skaičiusi. Pastaruoju laiku mažiau... Užtat vis daugiau rašo. Ir pirmąjį eilėraštį teigia sukūrusi ne kokioje ten vaikystėje, o gal tik prieš dešimtmetį. Kodėl?.. Tiesiog reikalingas vidinio pasaulio veidrodis. O jame, savaime aišku, atsispindi ir tas, kuris supa. Tuo labiau, jog pastaraisiais metais jis toks kontrastingas!.. Nes faktiškai pusę metų Aldona praleidžia savo gimtojoje Imbarėje ir tiek pat – už jūrų marių. Kas jos gyvenimą taip padalijo?.. Viena vertus, dukra. Na, o kita vertus, žalioji korta. Taip, taip – A. Anužienė turi teisę gyventi Jungtinėse Valstijose. Tad ir gyvena. Teko ir Čikagoje, ir Filadelfijoje... Nors geriausia, jos teigimu, ten, kur nukakusi, apsistoja dabar – Bostone. Prie pat Atlanto vandenyno: „Todėl manęs neslegia civilizacija – nesijaučiu mieste“. Ar būtų kada patikėjusi, jog, gimusi Imbarėje ir vos per keletą kilometrų nuo jos nutolusi, kai gyveno Erlėnuose, brandaus amžiaus viena koja bus gimtojoje Lietuvoje, o kita... Bet gal būtent dėl to tokie saviti jos eilėraščiai?..
Na, o kad Aldona Anužienė atėjo į Skuodo literatų klubą, absoliučiai jokia naujiena. Juk kasmet savo kūrybą skaito senovės lietuvių meilės deivės Mildos šventėje, mielai prisijungia, pakviesta į „nojiečių“ iškylas gamtoje, o šiemet per „Poezijos pavasarį“ net tradiciniuose Vytauto Brenciaus skaitymuose V. Into sodyboje Mosėdyje dalyvavo. Trumpiau sakant, su „Nojumi“ buvo ir yra jau keletą metų. Tik va, jos kūryba Skuodo rajono laikraštyje „Mūsų žodis“ šiandien spausdinama pirmą kartą. Nors priede „Vakarų Lietuva“ sykį jau buvo. Mat Aldona rašo ne tik lietuvių bendrine, bet ir gimtąja žemaičių kalba. Ne tik Žemaitijos metais, kai tarmiškas rašymas – tarsi kokia manija... Lyg anksčiau Žemaitijos nebuvo. Ir ateityje nebus.

Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo „Nojus“ vadovė
Nuotrauka Augenijaus ZABIČIO