mobili versija | standartinė versija
main-image

Skatins sekti savo pavyzdžiu

Skuodo literatų klubą pasiekė džiugi žinia – jis laimėjo dalinį finansavimą Žemaitijos metams skirtam projektui „Žemaitijos turtas – jos žmonės ir kalba“. Pagal jį tarminei kalbai propaguoti trijų iškilių Žemaitijos rašytojų memorialiniuose muziejuose bus surengtos šios organizacijos narių žemaitiškos poezijos popietės „Gimtuoji kalba vėsam kam pasabni“.


Skuodo literatų klubo nariai dažnai kviečiami į įvairius renginius mūsų rajone bei atstovauja jam vykstančiuose kitur. Kartais – netgi respublikiniuose, kur atstovaujama ne tik savo rajonui, bet visam Žemaitijos regionui. Ir paprastai iš visų dalyvaujančių literatų klubų išsiskiriama tuo, jog su klausytojais bendraujama tarmiškai, jiems pateikiama žemaitiškos kūrybos. Susirinkusieji skuodiškius giria, kad šie puoselėja ir propaguoja savo gimtąją kalbą, bei stebisi, jog nesigėdija ją vartoti ne tik buityje, bet ir grožinėje kūryboje. Tačiau paprastai galimybę nuvykti į renginius kituose rajonuose turi ne visas Skuodo literatų klubas, o tik po 4–5 jo narius. Tad atsiskleisti visų kuriančiųjų žemaitiškai talentui nėra kaip. Nors tarmiškai nerašo tik 5 iš 22-iejų.  
Žemaitijos metams, kuriais Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė 2019-uoius, skirto Skuodo literatų klubo projekto „Žemaitijos turtas – jos žmonės ir kalba“ esmė – per šios visuomeninės organizacijos narių kūrybos sklaidą pristatyti, parodyti Skuodą kaip žemaitiškiausią rajoną, kurio gyventojai žemaičių tarmę vartoja ne tik buityje, bet ir įvairių žanrų grožinei kūrybai. Tuo labiau, jog kai kurių klubo narių tarmiška kūryba įvertinta prestižiniuose respublikiniuose konkursuose. Tam tikslui pasiekti trijų iškilių Žemaitijos rašytojų memorialiniuose muziejuose – Žemaičių dailės muziejaus padalinyje – Bukantėje (Plungės r.) esančiame Žemaitės memorialiniame muziejuje, Mažeikių muziejaus padalinyje – Šatrijos Raganos memorialiniame muziejuje Židikuose (Mažeikių r.) bei Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje Nasrėnuose (Kretingos r.) – bus surengtos Skuodo literatų klubo narių žemaitiškos poezijos popietės „Gimtuoji kalba vėsam kam pasabni“, skirtos įvairaus amžiaus Plungės, Mažeikių bei Kretingos rajono gyventojams.

Projektu, kurį iš dalies finansuoja Skuodo rajono savivaldybės Kultūros plėtros ir bendruomenių veiklų aktyvinimo finansavimo iš Savivaldybės biudžeto lėšų fondas, bus skatinamas tarprajoninis skirtingų sektorių bei institucijų – visuomeninės organizacijos, t. y. Skuodo literatų klubo, ir kitų rajonų – Plungės, Mažeikių bei Kretingos – biudžetinių įstaigų, t. y. muziejų, bendradarbiavimas. Minėtuose rajonuose surengtose žemaitiškos poezijos popietėse skaitydami savo kūrybą Skuodo literatų klubo nariai atkreips susirinkusiųjų dėmesį į tai, kaip svarbu puoselėti bei propaguoti žemaičių etninę kultūrą ir patį svarbiausią jos ženklą – tarminę kalbą, paskatindami juos sekti savo pavyzdžiu. Tiksliau, mūsų rajonas kaimyniniuose bus pristatytas, parodytas kaip žemaitiškiausias Lietuvoje – gerai išlaikęs bei plačiai vartojantis tarminę kalbą, tad bus puoselėjamas jo išskirtinumas ir patrauklumas, parodant, jog čia propaguojama etninė kultūra bei gyvena talentingų kūrėjų – žodžio meistrų. O taip stiprinamas ne tik Skuodo rajono, bet viso Žemaitijos regiono kultūros identitetas. Poezijos popietės „Gimtuoji kalba vėsam kam pasabni“ skirtos įvairaus amžiaus auditorijai, tad bus įtraukti ir vaikai bei jaunimas.
Renginiai, kuriais jau iš anksto labai džiaugiasi projekto parneriai – visi trys kaimyniniuose rajonuose įsikūrę muziejai – kartu pasitarnaus ir Skuodo literatų klubo narių akiračiui praplėsti, kadangi ne vienas iš jų nėra buvęs tuose muziejuose bei matęs ten įrengtų ekspozicijų. Taip bus susipažinta su trijų iškilių Žemaitijos rašytojų – Žemaitės, Šatrijos Raganos ir Motiejaus Valančiaus – biografijomis bei kūryba.

Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo bei jo projekto „Žemaitijos turtas – jos žmonės ir kalba“ vadovė