mobili versija | standartinė versija
main-image

Ne pirmą ir turbūt ne paskutinį

Kovo 27 d. Gargžduose, Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje, parodyta Žemaitijos metams skirta programa „Lai skomb žuodis ėr mozėka!“. Ją gausiai susirinkusiems gargždiškiams dovanojo Skuodo krašto žmonės: šio rajono bei viso Žemaitijos regiono žemaitiškų skaitymų nugalėtojai, Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis“ laureatai, žemaitiškos kūrybos konkurso „Koram žemaitėškā“ nugalėtojai bei prizininkai ir kiti etninės kultūros puoselėtojai.


Ne vienąsyk Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešojoje bibliotekoje su įvairiomis žemaitiškomis programomis lankęsi skuodiškiai šį kartą atvyko kartu ir į Žemaičių kultūros draugijos skyrių. Jam vadovauja tos bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė. Nuvežę dovanų tris pernai išėjusias knygas – lietuvių bendrine kalba rašančių Žemaitijos poetų kūrybos almanachą „Už kalno kalnas“, Skuodo literatų klubo „Nojus“ narių kūrybos rinktinę „Pradžioje buvo žodis...“ bei šio klubo narės Aldonos Jadvygos Mončienės „Neriedėk, saulele...“ (abiejose pastarosiose gausu žemaitiškos kūrybos), neseniai įsikūrusiai organizacijai skuodiškiai palinkėjo būti veikliai, kaip Skuodo žemaičių draugija.
Na, o pilnutėlėje bibliotekos salėje gargždiškius linksmino visas būrys mūsų rajono atstovų. Kadangi, lankantis ten, kur jau ne kartą svečiuotasi, norisi pasigirti etninės kultūros puoselėtojų bei propaguotojų gausa – parodyti vis naujus žmones, dauguma tą vakarą pasirodžiusiųjų tokiose Skuodo žemaičių draugijos organizuojamose programose, daug metų rodomose ne tik Žemaitijoje, bet ir kituose Lietuvos regionuose, dar nėsyk nebuvo dalyvavę. Arba su tokia programa lankęsi Gargžduose.
Mosėdžio gimnazijos pasakotojų Arinos Kontrimaitės ir Airido Lazdausko, paruoštų mokytojos Dalios Noreikienės, pristatinėti nebereikia: jie – žemaitiškų skaitymų mūsų rajono, viso Žemaitijos regiono turų nugalėtojai, skaitovų konkurso Telšiuose laimėtojai. Airidas pernai buvo tapęs net Lietuvos vaikų ir moksleivių, atliekančių liaudies kūrybą, konkurso „Tramtatulis“ respublikinio turo laureatu, tad jo balsas įrašytas ir saugomas LRT fonotekoje. O šiemet, Žemaitijos metais, šiam berniukui suteikta garbė tarmišku žodžiu Vilniuje pradėti garsiąją Kaziuko mugę. Abu – priešmokyklinukė ir antrokas – šiemet tapo laureatais „Tramtatulio“ vietos ture ir kovo 24-ąją mūsų rajonui atstovavo Telšiuose įvykusiame zoniniame. Bet rezultatai, t. y. ar pateko į respublikinį, kol kas nežinomi. Tos pačios mokymo įstaigos abiturientė Renata Ereminaitė – praeityje daugkartinė rajono bei Žemaitijos regiono žemaitiškų skaitymų laureatė, etninių renginių vedėja, besidominti ne tik savo šeimos, giminės, bet ir Žemaitijos bei visos Lietuvos praeitimi. O štai devintokė Armantė Kontrimaitė, anksčiau buvusi žinoma kaip skaitovė ir pasakotoja, dabar daugelyje Skuodo žemaičių draugijos organizuojamų renginių dalyvauja kaip liaudies dainų atlikėja. Ji dainuoja Skuodo rajono kultūros centro Mosėdžio skyriaus folkloro ansamblyje, kuriame su tėvais – nuo pat mažens. Beje, kaip ir minėta sesutė Arina. Šiam kolektyvui vadovauja bei Armantę dainuoti moko Vita Pajarskienė. Renginį muzika praskaidrinęs grynakraujis dzūkas, gyvenantis Lenkimuose ir grojantis kapeloje „Armonikieriai“ (vadovė Lina Gūžienė), Benediktas Šiumbrys – dažnas tokių žemaitiškų programų dalyvis, su jomis apkeliavęs ne tik Žemaitiją, bet ir Aukštaitiją, Suvalkiją bei gimtąją Dzūkiją. Na, o Skuodo literatų klubo „Nojus“ narės Staselė Jurgilevičienė, Aldona Jadvyga Mončienė, Joana Pajauskienė, Danutė Lekniuvienė, Danguolė Pauliuvienė ir Rita Rupeikienė – paskaitė savo tarmiškos kūrybos. Pirmoji – skuodiškė, daugkartinė Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos su Skuodo žemaičių draugija organizuojamo tradicinio žemaitiškos kūrybos konkurso „Koram žemaitėškā“ laureatė už prozą. Taip pat Skuode gyvenanti A. J. Mončienė už prozą yra patekusi tarp šio konkurso prizininkų, išleidusi penkias knygas, daug rašo vaikams. Tame konkurse neliko nepastebėta ir skuodiškės J. Pajauskienės kūryba. Kaip beje, ir prizininke tapusios rukiškės D. Lekniuvienės. Abi jos yra išleidusios po savo eilėraščių knygą. Tik D. Lekniuvienė, ne tik minėto literatų klubo, bet ir Kaimo rašytojų sąjungos narė, dar mėgsta fotografuoti – rengia nuotraukų parodas. Šatraminių kaime gyvenanti D. Pauliuvienė – ne tik humoro grupės „Kvietkas“ narė, bet ir labai subtilios žemaitiškos lyrikos autorė, užpernai minėtame žemaitiškos kūrybos konkurse už poeziją laimėjusi pirmą vietą, taip pat rengia fotografijos parodas. Notėniškė R. Rupeikienė – tituluota pasakotoja, „anekdotų karalienė“.
Programoje, kurią vedė šių eilučių autorė – Skuodo žemaičių draugijos pirmininko pavaduotoja, minėto literatų klubo vadovė Dalia Zabitienė, būta ir veiklos žiūrovams, kai jie galėjo laimėti valgomų prizų: jų už teisingai įmintas senovines žemaitiškas mįsles išdalinta visa pintinė. O išdalinti padėjo šmaikštumo bei aktorinių gebėjimų nestokojantis Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos direktorius, iš to paties Lazdijų rajono, kaip ir B. Šiumbrys, kilęs dzūkas Juozas Gutauskas.
Norisi tikėti, jog gargždiškiams pora valandų su skuodiškiais neprailgo. Antraip argi būtų taip audringai ploję ir kvietę atvažiuoti dar kartą?!.

Dalia ZABITIENĖ
Nuotrauka iš autorės archyvo