mobili versija | standartinė versija
main-image

Pergalę šventė „Nojaus“ komanda

Kaip ir kasmet, Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, kuri minima vasario 21-ąją, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka su Skuodo žemaičių draugija pakvietė į Skuodo meno mokyklos salėje įvykusi susiėjimą. Jame ne tik įteikta nominacija žemaitiškai parduotuvę pavadinusiai verslininkei, apdovanoti geriausiai parašiusieji trečiąjį žemaičių kalbos diktantą, bet ir įvyko „Razumu vajavuonė“ – ketvertas komandų parodė savo žinias Žemaitijos istorijos, vietovardžių kilmės, tautosakos srityse.


Tradicinį renginį pradėjo įstabi muzikantų šeima: Skuodo meno mokyklos mokytojai Lina ir Tadas Jonaičiai bei jų sūnus Tautvydas, rajone ir Respublikoje žinomas kaip „Dainų dainelės“ laureatas. Šįsyk jie susirinkusiesiems dovanojo ne dainas, o porą instrumentinių kūrinių. Juos sujungė Mosėdžio gimnazijos abiturientės Renatos Ereminaitės padeklamuotas kraštietės Nijolės Rimkienės eilėraštis apie Žemaitiją.
Viena iš Skuodo žemaičių draugijos tradicijų – pagerbti tuos, kurie įstaigas mūsų rajone pavadina žemaitiškai. Šiemet „ož žemaitiu kalbuos keravuojėma, nesėsarmatėjėma anou – kap vėsam kam pasabnė – vartuotė īstaigas ožvardėjėmou“ padėka įteikta parduotuvės „Kalmautė“ Skuode savininkei Adelei Barkauskienei.
Na, o iš 17-os rašiusiųjų žemaičių kalbos diktantą šį kartą išskirti keturi: Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Gražina Daukantienė, Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė leidėja Marytė Kaniavienė bei Skuodo literatų klubo „Nojus“ narė Joana Pajauskienė. Kadangi pagal nusistovėjusią tradiciją vietos neskiriamos – apdovanojami trys, padarę mažiausiai klaidų, ir dabar moterys paprasčiausiai išvardintos abėcėlės tvarka. Nors akcentuotina, jog nė vienai iš jų gerai parašyti savo gimtosios kalbos diktantą nebuvo naujiena: G. Daukantienė tarp trijų nugalėtojų buvo patekusi ir pirmą kartą, o antrojo diktanto tiesiog nerašė; J. Pajauskienė nedalyvavo pirmajame, tad džiaugiasi dviem pergalėmis; o M. Kaniavienė tarp padariusių mažiausiai klaidų pateko jau trečią kartą. Šių eilučių autorei, Skuodo žemaičių draugijos pirmininko pavaduotojai Dalia Zabitienei renginį vesti padėjusi Renata Ereminaitė kaip jauniausia diktanto dalyvė apdovanota paskatinamuoju prizu. Ji rašė pirmą kartą ir, palyginus su kai kuriais, tai dariusiais jau vieną ar du, parašė tikrai neblogai. Tad, įteikiant dovaną jai, daugkartinei žemaitiškų skaitymų Skuodo rajono bei viso Žemaitijos regiono turų laureatei, įvairių etninių renginių ne tik mūsų rajone, bet ir toli už jo ribų dalyvei bei vedėjai, palinkėta branginti savo gimtąją kalbą.
Vėliau ketvertas komandų susirungė „Razumu vajavuonie“. Ją vedė Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Strakšytė bei režisierius, dramaturgas, poetas, prozininkas, vertėjas ir bibliotekininkas Edmundas Untulis. Kaip tikrame protmūšyje per duotą laiką reikėjo raštu atsakyti į klausimus apie Žemaitijos istoriją, tautosaką, vietovardžių kilmę ir t. t. Jų būta net 30-ies. Geriausiai sekėsi Skuodo literatų klubo „Nojus“ komandai – Danutei Lekniuvienei, Aldonai, Mončienei, Adelei Semenavičienei, Adelei Zubienei ir Danguolei Pauliuvienei – su „legionieriumi“ Augenijumi Zabičiu. Ši komanda, pasivadinusi „Mėgluos pliuoškē“, dar per prisistatymą, kuriam reikėjo sukurti ketureilį, pareiškė: „Mūsa kramės baisē kėitas / – Nuorem mes tik pėrimuos vėitas“. Antroje liko Skuodo žemaičių draugijos komanda – Arūnas Tubinas, Nijolė Mackevičienė, Alina Beniušienė ir Rasa Bernotienė – „Vuobolā“, trečioje – „Batvėnē“. Pastarojoje komandoje žaidė žemaičių kalbos diktantą rašę Marytė Kaniavienė, Vladas Urbonas ir Edmundas Jurgelevičius bei Skuodo žemaičių draugijos narė Gražina Vekterienė. Na, o gausiausia komanda „Muosiedė kūlē“, kuri jungė net tris kartas, šįsyk liko ketvirta. Be mosėdiškių Jurgitos ir Roberto Šakalių joje žaidė ketvertas iš penketo atžalų – Tomas, Julius, Simas bei Roberta – ir jų močiutė Adelija Šakalienė. „Batvėnē“ šiai gausiai kompanijai padovanojo savo laimėtą šakotį. Na, o J. Šakalienei, kaip vienintelei be renginio vedėjų dėvėjusiai tautinius drabužius, įteikta rožė.
Tie, kurie po varžytuvių namo neskubėjo, dar paplepėjo prie vadinamojo saldaus stalo. Nors propaguojantiems ir puoselėjantiems žemaičių etninę kultūrą bei patį svarbiausią jos ženklą – tarminę kalbą – progų susitikti šiais Žemaitijos metais tikrai netrūks – renginių numatyta daug.

Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo „Nojus“ vadovė
Nuotraukos autorės ir iš jos archyvo

Nuotraukų galerija