mobili versija | standartinė versija
main-image

Iš ilgesio gijų nunerta knyga

Spalio 18 d. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos skaitykloje pristatytas Skuodo literatų klubo „Nojus“ narės, skuodiškės Joanos Pajauskienės eilėraščių lietuvių bendrine ir žemaičių kalba rinkinys „Ilgesio gijos“. Tai pirmoji šios autorės knyga.

Iš tiesų šis leidinys, kuris, kaip sako jo autorė, nebūtų išėjęs be dukters Aušros Anužienės iniciatyvos ir pagalbos, dienos šviesą turėjo išvysti dar 2016-aisiais, kai Joana Pajauskienė šventė 70-metį. Kadangi dar prieš tai dukra buvo atspausdinusi, arba, kaip dabar sakoma, surinkusi, eilėraščius kompiuteriu... Ir jau pradėtas jų rinkinio maketavimas. Tačiau nutiko taip, kaip nutiko: knygą iš spaustuvės autorė parsivežė tiktai šiemet, rugsėjui einant prie pabaigos. Jeigu atvirai, rūpesčių dėl to leidinio būta išties nemažai...
Bet per šventes, į kurias susirenka ne tik gausus būrys bičiulių, bet ir giminių, paprastai nieko, kas bloga, neminime. Galbūt tądien net ir neprisimename... Na, o pasveikinti Joanos Pajauskienės su knygos gimtadieniu spalio 18-osios pavakarę sugužėjo ne tik nemažas būrys bičiulių iš Skuodo literatų klubo „Nojus“, bet ir giminių. Tad, kaip tąsyk prisipažino pati Joana, ne tik gražūs žodžiai, prasmingi palinkėjimai, gėlės ar dovanos ją džiugino – ir tie du mažučiai klausytojai, kurie su tėvais į renginį atkeliavo krepšiuose. Juk tai jos, knygos autorės, giminės tąsa!..
Savo senbuvės J. Pajauskienės knygos pristatymą, padedamas Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos, suorganizavo Skuodo literatų klubas „Nojus“. Tad jis parengė ir pasakojimą apie Joaną jos pačios eilėraščiais, pavadintą taip pat, kaip ir knyga, – „Ilgesio gijos“... Kai susirinkusiesiems suteikta galimybė tarsi filme pamatyti visą moters gyvenimą. Tame pasakojime-kompozicijoje dalyvavo, t. y. kolegės eiles skaitė, „nojietės“ Adelė Zubienė, Danguolė Pauliuvienė, Danutė Lekniuvienė, Birutė Strakšytė, Aldona Mončienė, Staselė Jurgilevičienė bei Genutė Kaunienė. Jų pasiklausiusi, eilėraščių autorė prisipažino supratusi, jog ne taip jau ir blogai ji rašo... Na, o autorinių dainų kūrėjas bei atlikėjas, to paties klubo narys Napoleonas Reimontas tądien padovanojo porą savo kūrinių. Jų kraitę papildė Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Skuodo rajono bendrijos duetas Jadvyga Zubienė ir Danutė Budrikienė. Tad tą pavakarę, kaip ir žadėta, karaliavo dvi puikiai sutariančios sesės: poezija su muzika.
Kalbinama renginio vedėjos, klubo „Nojus“ vadovės, šių eilučių autorės Dalios Zabitienės, Joana Pajauskienė sakė, jog nereikėtų jos eilėraščių vertinti tiesiog kaip autobiografijos – kūryboje esą ir šiokių tokių kaukių. Bet tikriausiai ne vienas, atėjęs į jos pirmosios ir, tikėkimės, ne paskutinės knygos pristatymą, jokio maivymosi, koketavimo, netikrumo bent jau išgirstuose tekstuose nepastebėjo. Ir rado daug sau artimo – patirto, išgyvento, suvokto. Dar daugiau ras tie, kuriems nusišypsojo laimė gauti knygą „Ilgesio gijos“ dovanų. Arba po jos pristatymo įsigyti.
Joanos Pajauskiensė knyga iliustruota skuodiškės fotografės Julitos Šiemaitės nuotraukomis – fotoobjektyvu įamžintais vaizdais iš autorės močiutės, kurią, pasirodo, gerai pažinojo skuodiškis tautodailininkas, žurnalistas, kraštotyrininkas, muziejininkas, kelių knygų autorius Juozas Vyšniauskas, sodybos. Vaikams skirtus kūrinius savo piešiniais iliustravo anūkė Austėja. Knyga unikali tuo, jog pusės tiražo viršelis yra vienoks, pusės – kitoks. Gal tokio atvejo iki šiol Lietuvoje net nebūta?..
 
Dalia ZABITIENĖ
 
Nuotraukos Augenijaus Zabičio

Nuotraukų galerija