mobili versija | standartinė versija
main-image

Vasara išeina į rudenį

        Lietingą rugpjūčio 28 dieną Skuodo literatų klubo „Nojus“ ir Skuodo savivaldybės viešosios bibliotekos atstovai buvo išvykę į Kretingos muziejaus Baltojoje salėje vykusią poezijos šventę „Vasara išeina į rudenį“. Ją rengė Klaipėdos regiono neįgaliųjų meninės raiškos ir sveikos gyvensenos asociacija „Trijų mūzų blyksniai“, vadovaujama kretingiškio Jono Tiškaus, bei Kretingos rajono neįgaliųjų draugija, kurios vadovas – Antanas Juškėnas.
          Šventės tikslas – pajūrio krašto bendruomenę supažindinti su dar neatskleistais ar mažiau žinomais šio dvasinio turto kūrėjais iš Žemaitijos, šią žinią skleidžiant per bibliotekas: įvykus regiono kūrėjus vienijančiai šventei, numatoma rengti vietos bendruomenėms skirtus kūrėjų pristatymus bibliotekose.
        Skuodo savivaldybės viešojoje bibliotekoje bus surengta kretingiškės tautodailininkės ir literatės Laimutės Kasperavičienės tapybos darbų paroda.
        Susirinkusius literatus sveikino Kretingos kultūros centro direktorius Pranas Razmus; Lietuvos nepriklausomos rašytojų sąjungos pirmininkas, „Brandumos“ Garbės pirmininkas, Lietuvos kultūros fondo Valdybos narys, laikraščio „Gintaro gimtinė“ redaktorius Vladas Buragas, muzikė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Lietuvos PMMA „Branduma“ viceprezidentė Irena Žurumskienė; žurnalistė, Žemaičių kultūros draugijos Klaipėdos miesto skyriaus „Žemaičių alkierius“ įkūrėja Janina Zvonkuvienė, pranciškonas brolis Bernardas; metafizikos mokslų daktaras, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narys, Lietuvos PMMA „Branduma“ prezidiumo narys, Žemaitijos ir Klaipėdos krašto koordinatorius Vilimantas Zablockis ir kt.
        Meninę programą pradėjo ir renginio intarpuose savo pačių sukurtas dainas atliko „Trijų mūzų blyksniai“ literatūrinis-muzikinis ansamblis „Skinija“. Vėliau visi nuščiuvę klausėsi aktorės Virginijos Kochanskytės skaitomos Sigitos Gedos kūrinio ištraukos.
        Pirmojoje renginio dalyje savo kūrybą taip pat skaitė poetė iš Jonavos Eglė Miliušytė-Brazdžiūnė, pasivadinusi slapyvardžiu Egmilė. Jos poezija alsuoja savo dvasingumu, jausmų ir minčių gilumu grakščiais posmais perduodant visus savo išgyvenimus, patirtus plaukiant per rūsčias gyvenimo bangas ar atkakliai besibraunant per gyvenimo erškėtrožių brūzgynus.
        Žemaitijos krašto literatės Birutės Lengvenienės, suspėjusios išleisti net 22 knygas – poezijos suaugusiems ir vaikams bei nuostabių humoreskų, kūrybą pristatė vyras Petras Lengvenis, gyvenimą pašventęs žmonos atminimui ir kūrybos išsaugojimui, įrengęs muziejų savo namuose. Humoreską „Mergvakaris“ skaitė Birutės draugė, puiki skaitovė Regina Tolenienė. Visi juokėsi iki ašarų, o norintys paskaityti daugiau Birutės Lengvenienės humoreskų galėjo įsigyti knygą „Be rožėtų užuolaidų“.
       Vėliau klausytasi literatų iš Rietavo, Palangos, Kretingos, Gargždų, Klaipėdos skaitomų eilėraščių. Skuodo literatų klubą atstovavo Adelė Zubienė, Danutė Lekniuvienė, Adelė Mosteikienė bei Skuodo savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Strakšytė. Taip pat buvo prisimintas skuodiškis literatas Napalys Reimontas, nepaprastu talentu apdovanotas medžio drožėjas, sukuriantis tikrus meno šedevrus, savo namus kaimo sodyboje pavertęs nuostabiu skulptūrų muziejumi. Apie jį kalbėjo ir eilėraštį apie Napalį sukūręs skaitė Vilimantas Zablockis. Į tautodailininko ir literato sodybą rengiama ekspedicija, kurios metu pats šeimininkas pateiks autentišką pasakojimą apie savo kūrybos ištakas, savo darbus ir planus, savo svajones ir norus, patikėdamas visa tai videokamerai ir fotoaparato objektyvui.
        Renginys užsitęsė, nes susirinko didžiulis būrys poezijos mylėtojų ir nė vienas neliko neišgirstas, nepastebėtas. Visų mintys skendo genamos jaukios, spalvingos rudeniškos nuotaikos. Uždarėme duris į vasarą, bet plačiai atvėrėme langus rudeninei poezijos upei. Tegu ji teka su potvyniais gerų emocijų pliūpsniais, švelnių euforijos atodūsių gūsiais.

Nuotraukų galerija